AJACCIO

Již 500 let leží v útrobách nejkrásnějšího zálivu na světě císařské město Ajaccio. Toto město, nacházející se pouze několik námořních délek od Krvavých ostrovů ( Iles Sanguinaires ), obdivuhodných svým narůžovělým zabarvením, které obzvláště vyniká v zapadajícím slunci, vděčí za svou slávu záři svého zázračného dítěte – Napoleona. Obdivuhodně rozložené v kopci mezi plážemi a horami, najdete zde staré čtvrti se středomořským šarmem, stejně jako zcela nové město v pastelových tónech. Ocitnete-li se v Ajacciu, nezapomeňte navštívit Citadelu z 15.století, ležící na kraji velkolepého přístavu, okázalou katedrálu, vystavěnou v roce 1582 a vysvěcenou Napoleonem, Maison des Bonapartes – Napoleonův rodný dům, la grotte du Casone … : toto všechno jsou pozůstatky kultu Bonapartistů. Chcete-li pohlédnout na Ajaccio z jiné stránky, projděte se ulicí Fesch až do Borgu, duše starého města a navštivte Musée Fesch, žárlivě střežící svou sbírku italských malířů, druhou nejkrásnější po té, co je v Louvru.

Severně od Ajaccia leží řecké město Cargese, ohromující útesy Les Calanches de Piana, fantastická krajina nerostů, půvabné městečko Porto, poloostrov Girolata, klasifikovaný Unescem mezi divy světa a přírodní rezervace Scandola, ekologický trezor o rozloze 1000 hektarů macchií a mořského dna, pečlivě střežený Národním  Regionálním Parkem Korsiky. Vede-li Vaše trasa od moře do hor, proklouzněte soutěskami Spelunca a dosáhněte vrcholů : Bastelica, rodná kolébka Sampiera Corso a náhorní rovina plateau d’Ese, v zimě pokrytá sněhem.

Jižně od Ajaccia leží město Sartene, jehož domy-pevnosti jsou přilepeny na skálu a které si vydobylo mezinárodní věhlas svým procesím Catenaccio. V noci na Svatý pátek zde prochází kajícník, řetězy na nohou a na rameni kříž, svou cestu do Golgoty.

 Tento region nás také vrací ke zdrojům historie : sídlo Filitosa se svými menhiry, dlouhé řady monolitů v Cauria, neobyčejný dolmen de Fontanaccia … To vše je svědectvím korsické prehistorie. Tuto krásnou krajinu korunuje planina Cuscione, vysoko položené útočiště pastevců, porostlá stoletými stromy a odedávna bdící nad údolím řeky Taravo, která spadá z výšin Monte Grossu ( 1898 m ) až k pobřežnímu městečku Porto Pollo.

 Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
Facebook
SOCIALICON